آموزش آساناهاي معكوس

- نیروی جاذبه زمین همواره بر روی بدن اثر کرده و تمام اعضای بدن را به سمت زمین می کشد. در حرکات معکوس , بدن تغییر وضعیت کامل می دهد.بطوریکه پاها به سمت بالا و سر به سمت زمین قرار می گیرد. در نتیجه گردش خون در پاها کاهش یافته و متوجه سر و صورت می شود.
- خستگی بدن را کاهش داده , سموم و مواد زائد را از بدن خارج می کنند.
- گردش خون را در کمر , پشت و شکم بهبود می بخشند.به انقباض اندامهای شکمی کمک می کنند.حرکات معکوس بر روی دستگاه تنفسی , گردش خون , عصبی و غدد اثر سودمند می گذارند.
- افرادی که از سرماخوردگی , آسم , تپش قلب , بیخوابی , ترس , تنبلی , بی حالی , خستگی , کم خونی , گردش خون نامناسب , یبوست , ضعف عمومی , نشاط کم , هورمون نامتعادل , اختلالات قاعدگی و... رنج می برند می توانند از این حرکات بهره مند شوند.

- حرکات متنوع ساروانگاسنا به بهبود تعادل در شیرشاسانا (حرکت روی سر ) کمک می کند.نیروی اراده را تقویت می کند و باعث اعتماد به نفس و شادابی و سرزندگی می شود.
- به غیر از زمان قاعدگی ,حرکات معکوس باید به طور منظم انجام شود تا خونریزی را تنظیم کند و اندامهای زنانه را سالم نگه دارد.
- بسیاری از افراد آساناها را انجام می دهند ولی حرکات معکوس را حذف می کنند .این کار بسیار اشتباهی است.حرکات معکوس ستون تمرین آساناهاست.

- حرکات معکوس سوخت و ساز بدن را کنترل می کند, فشار خون را تنظیم می کند و سطح قند و تعادل شیمیایی بدن را در حد مناسب نگه میدارد.تعادل احساسی ایجاد کرده و مغز را تازه نگه میدارد.
- خانمها توجه نمایند در زمان عادت ماهیانه حرکات معکوس را انجام ندهند.
ویپاریتا (Viparita ) به معنی معکوس و کارانی (Karani ) به معنای عمل کننده است , بنابراین ویپاریتاکارانی به معنای عمل کننده به وضعیت معکوس است.
1 - به پشت دراز بکشید ( بهتر است زیر گردن ساپورتی مانند حوله قرار دهید تا وزن از روی مهره های گردن برداشته شود ) , زانوها را خم کنید و به سمت قفسه سینه بکشید , دستها را صاف و به موازات بدن دو طرف باسن قرار دهید , کف دستها روی زمین باشند.
2 - در حالیکه کف دستها را به زمین فشار می دهید لگن را از زمین بلند کنید .
3 - دستها را از آرنج خم کرده و کف دستها را زیر کمر بگذارید بطوریکه انگشتها به سمت لمبرهای باسن باشد و پاها را عمود بر زمین نگه دارید.
4 - شانه ها را از گوشها دور کنید و فاصله آرنجها به اندازه پهنای شانه ها باشد.

5 - عضلات صورت آرام ,چانه با قفسه سینه در تماس نباشد و تخم چشمها را به سمت سینه حرکت دهید.

فواید :
- خونرسانی به قفسه سینه و سر و گردن
- تقویت کلیه ها و تنظیم سیستم گردش خون , گوارشی , تولید مثل , اعصاب , غدد درون ریز , تنظیم غده تیرویید
- استراحت قلب
- بهبود در واریس و همورویید و رفع خستگی و انقباضات پاها
- تقویت سیستم ایمنی
- آرامش فکر و بر طرف شدن استرس های روانی و رفتاری

موارد احتیاط و محدودیت :

- دوران قاعدگی
- در دوران بارداری با محدودیت و زیر نظر مربی مجرب انجام شود
- دردهای کمر و دیسک کمر
- جراحیهای شکم و کمر
- ناراحتی های قلبی
- مشکلات و دردهای شانه و گردن و سر
- بیماریهای تیرویید
- فشار چشم
می توانید این حرکت را کنار دیوار هم انجام دهید
ساروانگاسان را مادر آساناها نام گذاشته اند. همچنان که مادر در جهت هماهنگی و شادمانی خانواده تلاش می کند این آسانا نیز برای هماهنگی سیستم بدن تلاش می کند و نوشدارویی برای بیماریهای عمومی است. Sarva به معنای تمام یا کل و Anga به معنای عضو یا بدن پس Sarvanga به معنای کل بدن یا همه اعضا است. به این آسانا از اینرو این نام را داده اند که تمام بدن , تحت تاثیر تمرین قرار می گیرد.
۱ - به پشت دراز بکشید , زانوها را خم کرده به سمت قفسه سینه بکشید و دستها را صاف و به موازات بدن در دو طرف باسن قرار دهید . دستها به سمت پاها کشیده می شود.
۲ - بازدم کنید و باسن را از زمین بلند کنید , آرنجها را خم کنید و دستهای خود را روی باسن قرار دهید .تنه را به کمک دستها بالا ببرید تا عمود بر زمین شود و قفسه سینه چانه را لمس کند.
۳ - کف دستها را در پشت تنه قرار دهید طوریکه نوک انگشتان به سمت باسن باشد . هر چقدر دستها به کتفها بیشتر نزدیک شود پشت تنه صاف تر و قفسه سینه بازتر می شود. پاها را صاف و کشیده نگه دارید و عضلات باسن را منقبض کنید.( توجه کنید که آرنجها از عرض شانه ها بازتر نشوند )
۴ - توصیه می شود در این حرکت زیر شانه ها دو یا سه پتوی چهار لا به قطر 7 الی 10 سانتیمتر گذاشته شود طوریکه سر و گردن بالای پتو روی زمین و شانه ها , بازوها و آرنجها روی پتو قرار گیرند.
۵ - در برگشت دستها را صاف روی زمین بگذارید در حالیکه کف دستها را به زمین فشار می دهید . سر و شانه ها را روی زمین نگه دارید و مهره به مهره و به آرامی پایین بیایید تا لگن روی زمین قرار گیرد. پاها را رها کنید در این حرکت حداقل یک دقیقه باقی بمانید.


موارد احتیاط و محدودیت :

- ناراحتی های گردن و شانه
- فشار خون بالا
- دوران قاعدگی و بارداری
- سر دردهای شدید
- فشار چشم
- بیماری تیروئید
- مشکلات و ناراحتی های دیسک بین مهره ای

فواید :

_ تنظیم سیستم های گردش خون , گوارش , تولید مثل , اعصاب و غدد درون ریز
- تنظیم غده تیروئید و پارا تیروئید
- تنظیم ضربان قلب , تپش قلب , تنگی نفس و آسم
- بهبود واریس و بواسیر
- تنبلی , بیحالی و ضعف عمومی بدن را کاهش می دهد

- تنظیم ترشح هورمونها و اختلالات قاعدگی
- خونرسانی به سر و صورت و سلولهای مغزی
- موثر بر رفع سموم بدن و شادابی پوست
- رفع یبوست
Hala به معنای خیش است.
۱ - به پشت دراز بکشید , زانوها را خم کرده به سمت قفسه سینه بکشید و دستها را صاف و به موازات بدن در دو طرف باسن قرار دهید . دستها به سمت پاها کشیده می شود.
۲- بازدم کنید و باسن را از زمین بلند کنید , آرنجها را خم کنید و دستهای خود را روی باسن قرار دهید .تنه را به کمک دستها بالا ببرید تا عمود بر زمین شود و قفسه سینه چانه را لمس کند.
۳- کف دستها را در پشت تنه قرار دهید طوریکه نوک انگشتان به سمت باسن باشد . هر چقدر دستها به کتفها بیشتر نزدیک شود پشت تنه صاف تر و قفسه سینه بازتر می شود. پاها را صاف و کشیده نگه دارید و عضلات باسن را منقبض کنید.( توجه کنید که آرنجها از عرض شانه ها بازتر نشوند )
۴ - بازدم انجام دهید , پاها را از ناحیه مفصل ران به بالای سر ببرید و نوک انگشتان پا را روی زمین بگذارید . دستها را کشیده و صاف روی زمین قرار داده و کف دستها را در هم قلاب کنید.
۵ - پاها کاملا صاف , زانوها را سفت کنید , ناحیه پشت بدن و لگن را عمود بر زمین نگه دارید . در صورتیکه پایتان به زمین نمی رسد یک چهار پایه زیر پایتان بگذارید و یا از چند آجرک استفاده کنید.
۶ - توصیه می شود در این حرکت زیر شانه ها دو یا سه پتوی چهار لا به قطر 7 الی 10 سانتیمتر گذاشته شود طوریکه سر و گردن بالای پتو روی زمین و شانه ها , بازوها و آرنجها روی پتو قرار گیرند.
۷ - در برگشت دستها را صاف روی زمین بگذارید در حالیکه کف دستها را به زمین فشار می دهید . سر و شانه ها را روی زمین نگه دارید و مهره به مهره و به آرامی پایین بیایید تا لگن روی زمین قرار گیرد. پاها را رها کنید در این حرکت حداقل یک دقیقه باقی بمانید.

موارد احتیاط و محدودیت :

ـ جراحات گردن و شانه
- فشار خون بالا و فشار چشم
- دوران قاعدگی و بارداری
- فتق , مشکلات دیسک بین مهره ای , سیاتیک
- بیماریها و صدمات ناحیه شکم ( مانند زخم معده و اثنی عشر )

فواید :

- ستون فقرات در اثر کشش , تغذیه شده و در نتیجه التهابات و درد مفاصل پشت بهبود می یابد.
- انعطاف پذیری شانه ها و آرنجها
- درد ناشی از نفخ شکم را از بین می برد.
- باعث تحریک هضم و رفع یبوست و سو هاضمه می شود.
- تنظیم متابولیسم و غده تیرویید و پارا تیرویید
- کمک به رفع علایم یایسگی می کند.
برای رفع خستگی و آرام کردن ذهن مفید است.